Radzyński Rocznik Humanistyczny

Portal Kozirynek

Katalog inskrypcji z katowni PUBP w Radzyniu Podlaskim

Wiosną 2020 roku Dariusz Magier i Paweł Żochowski, przedstawiciele Instytutu Bronisława Szlubowskiego, przeprowadzili fotograficzną inwentaryzację inskrypcji we wszystkich celach aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim. Na ścianach pokrytych w większości nieczytelnymi już zapisami więzionych w tym miejscu ludzi udało się odczytać 263 znich. Daty pozostawione przez prześladowanych świadczą, że wszystkie pochodzą z okresu reżimu komunistycznego z lat 1944-1950.

(Kliknięcie w inskrypcję otworzy fotografię)

 

Personalne

  1. Adamowicz Wacław
  2. Bogucki Ludwik (Międzyrzec)
  3. Bosko
  4. Bosko Czesław (Zabiele)
  5. Brodecki
  6. Brodzki Rafał
  7. Buczyński
  8. Butrym Jan
  9. Bylicki Hieronim (Siemień, 1946)
  10. Ciok Władysław
  11. Demianiuk Kazimierz
  12. Denisiuk Zdzisław
  13. Dobrowolski
  14. Domański
  15. Domański (Tchórzew)
  16. Domański Józef (Paszki D., 14 XI 45)
  17. Dymowski
  18. Dzyr Józef
  19. Eliaszuk Stanisław
  20. Fajkowski
  21. Góral Szczepan (Tchórzew)
  22. Grzejda
  23. Grzeszyk Edward (Wygnanka)
  24. Harasimiuk Jan (Międzyrzec)
  25. Ignaciuk Aleksander (Worsy, 22 IV 46, 24.4.46, dni 16)
  26. Ignaciuk Zygmunt (Ossowa)
  27. Izdebski C.
  28. Jarosz Eugeniusz (28 V 48)
  29. Juchimiuk
  30. Juchimiuk Ludwik
  31. Kaczan Jan
  32. Kalicki Aleksander (Olszewnica, 8 IX 1944)
  33. Kamecki
  34. Kamecki Aleksander (31 VIII)
  35. Karwowski Stanisław (Wygnanka)
  36. Kaszyński Stanisław (Wólka Komarowska)
  37. Kieruczenko M. (25 XI 50)
  38. Koczkodaj
  39. Komoń K. (Polskowola)
  40. Koroluk Stanisław
  41. Kot
  42. Kowalczyk
  43. Kowalczyk Tadeusz (Łuków)
  44. Kowalik Franciszek (Siedlanów, 2 II 46)
  45. Król Kazik (Gimn. Mech. Radzyń, Maturzysta, 25 V 45)
  46. Krupski Stanisław
  47. Kryński
  48. Kryński Wojciech
  49. Kubalski
  50. Kuć Czesław
  51. Kuć Józef
  52. Kuć Józef (Siedlanów, 46)
  53. Kudzio
  54. Kudzio Feliks (Żabików)
  55. Kulasik
  56. Kulik, Żerocin (1948)
  57. Kulikowski
  58. Kurowski Jan (14.11.1944)
  59. Kwiatek Stefan
  60. Lampasiuk Józef (Kąkolewnica)
  61. Lecyk
  62. Lecyk M.
  63. Lewczuk Józef (Radcze)
  64. Lipski Stefan
  65. Łubiński Alfons (Wólka Kom., 17 II 46)
  66. Łuciuk Stanisław
  67. Majewski Henryk
  68. Makaruk Jan (Tłuściec)
  69. Makaruk W. (wieś Krzewica)
  70. Mańko
  71. Marciszewski Stanisław (Kożuszki, 1946)
  72. Matejek Konstanty (Brzozowica)
  73. Mazur Stefan, Jurki
  74. Michalak Stanisław
  75. Mikiciuk Franciszek
  76. Miłosz Stanisław (Kąkolewnica)
  77. Mróz Aleksander (Niewęgosz, 13.5.46)
  78. Mróz Józef (Niewęgłosz, 17 V 46)
  79. Musiatowicz Józef (13-23 V 1949)
  80. Musiejuk Stanisław
  81. Najdychor, Kozły
  82. Nazaruk Wacław
  83. Obroślak Zygmunt (22 V 46)
  84. Oksiejuk St. (Biała)
  85. Olesiejuk
  86. Paleńciuk J. (Brzostówiec, VII/XI 46)
  87. Paskudzki Jan
  88. Pawlina B. (Branica)
  89. Pawluczuk
  90. Pawluczuk (Kąkolewnica, 23.4.46)
  91. Pietruszka Jan
  92. Pietruszka Józef 
  93. Pietruszka Marian
  94. Pietruszka Wojciech (Przychody)
  95. Pietrzak
  96. Pociejuk Sta. (Polskowola)
  97. Powroźnik Jan (Wola Tulnicka)
  98. Protaś J.
  99. Radczuk
  100. Roch 46 [Aleksander Wereszko]
  101. Romanowski Zdzisław
  102. Rupaluk
  103. Saczuk Stanisław (Wólka Komarowska, 19 dni)
  104. Sak
  105. Samociuk Antoni
  106. Sawicki W., 45
  107. Sawczuk
  108. Sawczuk Józef (Kozły)
  109. Sidoruk Bolesław (Międzyrzec)
  110. Sidoruk Bolesław (13 IX 45 – 9 X)
  111. Sikora
  112. Siłaczuk (Łózki)
  113. Siłuszyk Stanisław (Rzeczyca)
  114. Skrzymowski Stanisław (25.8.50)
  115. Sobieszuk W.
  116. Stasiak
  117. Stefańczuk Leon (Bereza)
  118. Stefański, Łózki
  119. Szaniawski Władysław (Międzyrzec)
  120. Szaniawski Władysław (Ulan, 20 II 1946)
  121. Tchórzewski Zygmunt (Lichty)
  122. Terlikowski Leon
  123. Troć W.
  124. Trzciński Jan (Miłków)
  125. Turyk Marian
  126. Tymoszuk Marian (Wygnanka)
  127. Walicki
  128. Wiatr Bronisław (Lichty, 18.10.45)
  129. Wierzbicki Henryk
  130. Wiąc Jan
  131. Wiącek Jan
  132. Wieliczko Kazimierz
  133. Wojciechowski H.
  134. Woś
  135. Wróblewski
  136. Wróblewski St.
  137. Wysokiński Tadeusz (Grochówka, 12 IX 48)
  138. Zabielski Edmund (Krasew)
  139. Zając
  140. Zając Józef (Wólka Komarowska)
  141. Zakrzewski
  142. Zakrzewski Henryk
  143. Zdanowska B. (Puchacze, X 47)
  144. Żukowski Tadeusz (Białka, 21 II 1946)
  145. Żurawski Czesław

Miejscowości

  1. Bereza – 1_024, 2_014
  2. Biała – 2_007, 2_013
  3. Białka – 5_001
  4. Branica – 7_001
  5. Brzostówiec – 2_009
  6. Brzozowica – 5_011
  7. Grochówka – 6_029
  8. Jurki – 3_007
  9. Kąkolewnica – 1_022, 5_026, 5_028
  10. Kolembrody – 1_006, 2_003
  11. Krzewica – 6_004
  12. Lichty – 4_002, 6_013
  13. Łuków – 5_016
  14. Kozły – 1_009, 1_025
  15. Kożuszki – 6_023
  16. Krasew – 6_046, 6_052
  17. Międzyrzec – 1_001, 2_012, 6_033
  18. Miłków – 5_019
  19. Niewęgłosz – 5_003, 5_013, 6_003, 6_035
  20. Olszewnica – 6_031
  21. Ossowa – 6_010
  22. Paszki D. – 2_008
  23. Polskowola – 1_007, 1_020, 1_026, 6_028
  24. Przychody – 6_039
  25. Puchacze – 5_010
  26. Radzyń – 6_045, 6_051
  27. Radcze – 2_015
  28. Rzeczyca – 6_35
  29. Siedlanów – 2_013, 6_009
  30. Siemień – 6_056
  31. Szachy, dni 14 – 6_028
  32. Tchórzew – 2_008, 6_007
  33. Tłuściec – 6_037
  34. Ulan – 6_030
  35. Worsy – 5_018, 6_010
  36. Wólka Komarowska – 3_005, 6_009, 6_010, 6_050
  37. Wólka Tulnicka – 2_019, 4_011
  38. Wygnanka – 1_002, 1_003, 1_015, 6_020
  39. Zabiele – 1_010, 6_059
  40. Żabce – 2_014
  41. Żabików – 5_009, 6_047, 6_052
  42. Żakowola – 3_001
  43. Żerocin – 2_003, 2_020

Daty

  1. 2-3 IX 1944 – 4_010
  2. 8 IX 1944 – 6_031
  3. 14 XI 1944 – 6_040
  4. 3 V 1945 – 5_005
  5. 4 VI 1945 – 5_005
  6. 25 V 1945 – 6_045, 6_051
  7. 29 VII 1945 – 6_047
  8. 18 X 1945 – 4_002
  9. 13 IX 1945 – 3_003, 6_042
  10. 14 XI 1945 – 2_008
  11. 18 XI 1945 – 1_007
  12. 1946 – 6_009, 6_023, 6_056
  13. 2 II 1946 – 2_013
  14. 17 II 1946 – 3_005
  15. 20 II 1946 – 6_030
  16. 21 II 1946 – 2_011, 5_001
  17. 22 IV 1946 – 6_010
  18. 23 IV 1946 – 1_022, 5_018
  19. 13 V 1946 – 5_013
  20. 17 V 1946 – 6_003
  21. 22 V 1946 – 5_021, 6_053
  22. VII/XI 1946 – 2_009
  23. 1947 – 2_010
  24. 10 VII 1947 – 3_003
  25. X 1947 – 5_010
  26. 1948 – 2_003, 2_020
  27. 28 V 1948 – 5_013
  28. 12 IX 1948 – 6_029
  29. 14 IX 1948 – 7_002
  30. 29 I 1949 – 6_048
  31. 13-23 V 1949 – 7_003
  32. 25 VIII 1950 – 6_­011
  33. 9 X 1950 – 6_057
  34. 30 X 1950 – 6_049
  35. 25 XI 1950 – 5_007

Religijne

  1. Boże
  2. Boże daj wyzwolenie więźniom niewinnym
  3. Boże Ojcze ratuj nas. Mróz Olek, 13 V 46, Niewęgłosz
  4. Boże † ratuj
  5. Boże ratuj
  6. Boże ratuj nas
  7. Boże wyprowadź mnie stąd
  8. Boże zlituj się nad więźniami
  9. Boże zmiłuj
  10. Bóg jest wszędzie
  11. Bóg † z nami
  12. Jezu pamiętaj o mnie
  13. Jezu wybaw nas
  14. Jezu wyprowadź mnie stąd. Mario Matko najłaskawsza ratuj!
  15. Jezu zmiłuj się nad nami
  16. Królowo Polski ratuj
  17. O Boże ratuj nas
  18. O Boże zlituj się
  19. Panie Jezu zlituj się nad nami
  20. Pod Twoją obronę się uciekamy
  21. Zdrowaś Maryja

Sentencje

  1. Cela więzienna to żywy grób
  2. Denisiuk Zdzisław tu siedział za pijaństwo, zabrany z komisji wojskowej dn. 2 IX 1944 r. zwolniony 3 IX 1944 r., zapłacił sto złotych kary
  3. Dopiero wówczas człowiek może ocenić jakim dobrem jest wolność, gdy ją utraci, 14.9.48
  4. Junaki z Sosnowicy koło Parczewa odjechali do Lublina dnia 29 I 1949 r.
  5. Każda godzina cierpienia niech hartuje wolę i myśli wznosi do Boga
  6. Milicjant Demianiuk Kazimierz tu siedział dnia 29 VII 1945 r.
  7. Siedział Powroźnik Jan z Wólki Tulnickiej gm. Siemień
  8. Władysław Szaniawski z Międzyrzeca ulica Łukowska numer domu 45 siedział tu IIIIII dni niewinnie przez ludzkie języki
  9. Życie ludzkie jest kruche i nietrwałe jak porcelana, 49

Rysunki

254. Człowiek modlący się pod krzyżem

255. Gwiazda Dawida

256. Kapliczka, modlący się ludzie

257. Kapliczka z Najświętszym Sakramentem

258. Kapliczka z numerem celi 6

259. Kościół

Inne

260. napisy po rosyjsku/ukraińsku

261. napis zaszyfrowany

262. sygnatura: A.K.

263. sygnatura: Boże † WiN