Jazz w Kraśniku
Czołówka polskiej sceny jazzowej po raz kolejny w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. 20 stycznia fani jazzu będą mieli okazję usłyszeć na scenie charyzmatyczny zespół SKICKI-SKIUK oraz duet SZLAGOWSKA/BABYSZKA.
SKICKI-SKIUK to nieprzeciętny zespół, który od początku istnienia zdobywa serca nie tylko jazzowej publiczności. Ich muzyka to manifestacja artystycznej wolności w poszanowaniu typowych, klasycznych form jazzowych.Artyści zaskakują zmianami tempa i nieoczywistymi dysharmoniami, dodając elementy bluesa, rocka i reggae.Jesteśmy jak Power Rangers- każdy z nas ma osobną moc, silną osobowość i własny styl muzyczny, jednak razem tworzymy spójną, pulsującą energią muzykę – piszą o sobie SKICKI-SKIUK. Jazz w ich wielobarwnym wydaniu chwyta za serce nie tylko koneserów gatunku. Najlepiej świadczy o tym entuzjastyczna reakcja wielotysięcznej publiczności na Woodstock Festival 2017. Unikalną synergię brzmienia docenili też jurorzy największych festiwali jazzowych w Polsce. Zespół zdobył m.in.Grand Prix School&Jazz Festival, II miejsce na Blue Note Poznan Competition oraz Grand Prix 52. Festiwalu Jazz nad Odrą. To tam zachwycił się nimi Leszek Możdzer, który zaprosił SKICKI-SKIUK do swojego studnia, gdzie powstał ich debiutancki album CHRARUMIMIA. Album miał premierę w czerwcu 2018 roku.
SKICKI-SKIUK tworzą absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej- saksofonista Darek Rubinowski, gitarzysta Jakub Mizeracki, perkusista Jakub Miarczyński oraz kontrabasista Roman Chraniuk.
W niedzielny wieczór kraśnicka publiczność usłyszy także duet SZLAGOWSKA/BABYSZKA. Artystki, połączyły siły podczas warsztatów jazzowych Cho-jazz w Chodzieży. Mimo młodego wieku, dziewczyny prezentują dojrzałe brzmienie łącząc jazz z muzyką folkową. Wokalistka Anna Szlagowska oraz pianistka Maja Babyszka zostały docenione przez Fundację Polski Jazz i zaproszone do projektu Polski Jazz 360°. Podczas trasy koncertowej duet zaprezentuje swój autorski materiał.
Celem projektu”Polski Jazz 360°” jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
- Pamiętając o zmianie czasu, pamiętajcie o nowym adresie! - 30 marca 2019
- Promocja książki Dominiki Leszczyńskiej - 25 marca 2019
- „CZYŻEWSCY, HARBIN I KOLEJ WSCHODNIOCHIŃSKA” – Promocja książki Dominiki Leszczyńskiej - 21 marca 2019